6.000 yıllık tarihi ile tarih boyunca önemli bir liman şehri olan olan Yafa yüzyıllar boyunca Osmanlı himayesinde tamamen Arap yerleşimi haline gelince, Yahudiler Yafa’nın hemen karşı kıyısına kendi şehirlerini kuruyorlar. Bugün Tel-Aviv’ in sahilindeki devasa Sheraton, Hilton gibi otellere bakınca şehrin sadece bir asırlık bir tarihi olduğuna inanmak güç ancak kuruluş hikayesi bu şekilde.

Tabi bu kadar yeni bir şehir olunca ve Dubai örneğindeki gibi oraya buraya para saçılmayınca şehrin çok da görülmeye değer bir eseri yok. 1920’lerde sosyalist akım ile basit ve eşitlikçi bir yapıyla Art Deco tarzında inşa edilmiş yaklaşık 4000 Bauhaus evi bu sebeple UNESCO dünya mirası altına alınmış ama evler son derece bakımsız. Adet yerini bulsun diye söyle bir sokakları arşınlıyorum ama fazla uzatmadan soluğu Tel Aviv’in en ünlü yerine; 6 km’lik altın sarısı kum plajında alıyorum ve senenin muhtemelen son denizine giriyorum.

Otobüs ile iki şehrin arası sadece 1s15dk olmasına karşılık Tel Aviv ile Kudüs arasında çok ciddi farklar var. Elbetteki bir İstanbullu için bu farkları rahatlıkla bir Etiler – Fatih arasında da görebiliriz o ayrı konu. Yine de Kudüs tam bir Orta Doğu şehriyken burası bir Avrupa şehri. Kudüs’te bileklerine kadar kapalı olan kadınların yerini burada mini şortlular alıyor.

İşten çıkanlar direkt soluğu plajda alıyorlar. Akşam 6 da plaj doluyor. Güneş battıktan sonra ise bu kez kordon yolu koşmaya çıkmış binlerce insandan geçilmiyor. Sahilde bir akşam yemeği sonrası bir bisiklet istasyonundan bisiklet alıp 3 km ötedeki Yafa’ya pedal çeviriyorum. Akşamın o saatinde sadece sokakları bisiklet ile turlayabiliyorum ama bu güzelim iyi korunmuş şehir dururken, neden Akka’nın UNESCO dünya mirasına alındığını anlayamıyorum açıkçası.

Gece hayatı oldukça meşhur olan Tel Aviv’in bu tarafını pas geçmek zorunda kalıyorum. Günlerdir oradan oraya gezmenin yorgunluğu ve elimde bir bavulun olmasıyla artık sabaha karşı olan uçağım için havaalanına doğru yola çıkıyorum.

Tel Aviv, Antalya’yı andıran oldukça güzel bir şehir. Açıkçası expat olarak burada yaşanabileceğini düşünüyorum.Özetle İsrail aradığınız her şeye cevap bulabileceğiniz küçük bir ülke. Gidip bir görülmesini tavsiye ederim. Bu kadar sıcak bir tatilin ardından bir sonraki tatilde ters tarafa, soğuk Kanada’ya uçuyorum.

Categories: İsrail

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *