Werder’ini biliriz, mızıkacılarını biliriz, Bremen hakkında da sanırım başka da bir şey bilmeyiz. En azından kendi adıma konuşayım, bu geziye kadar benim için öyleydi.Hoş gezip gördükten sonra da anlaşıldı ki bilinmesi gereken pek bir şey yok. Orta çağda ticaret yolları üzerinde olup zenginleşen, bu sayede devasa katedrallerin, loncaların, belediye meclislerinin dikildiği; binalar taştan olduğu için bin senedir korunmuş eski şehre sahip bir yer Bremen.

bremen mızıkacıları

Bremen mızıkacılarının bir heykeli var

Bütün görülmesi gereken yerler Lübeck gibi bir araya toplanmış; birkaç saat içresinde bitiyor. Ana merkez Markplatz doğal başlangıç alanı. Meydandaki Roland heykeli ile Rathaus UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Roland Destanı

Efsane odur ki 778 yılında Fransız Alpler’inde  Memlüklüler ile savaşan Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ordusu pusuya düşürülür. Destek birlikleri çok uzaktadır. Roland destek birliklerine sesini duyurabilmek için elindeki savaş borusunu öyle bir üfler ki şah damarı çatlar ve ölür. Ona hitaben yazılan Roland Kasidesi ise tarihte bilinen en eski Fransız Edebiyatı örneğidir.

Bu 5.5 metre yüksekliğindeki Roland heykeli de 1404 yılında inşa edilmiştir ve Bremen’i koruduğuna inanılır.

Bahsettiğim katedral ve lonca da bu güzel meydanı tamamlıyor. Bremen mızıkacılarının heykeli de hemen Rathaus’un yanında yer alıyor.

roland heykeli

Ronceveaux Gecidi savaşının kahramanı Roland

Loncanın yanından inen Böttcherstrasse ile yola devam ediyorum. Burası 1920’lerden sonra bir kahve tüccarı tarafından düzenlenmiş güzel bir sokak ve beni doğrudan Weser nehrinin kıyısına çıkartıyor. Kıyıyı gezmek için oldukça güzel planlamışlar.

Nehir kıyısından Schnoor bölgesine geliyorum. Burası 15.-18. Yüzyıl arasında inşa edilmiş küçücük evlerin ve daracık Arnavut kaldırımlarının olduğu ikinci dünya savaşına kadar şehrin en fakir mahallesiymiş. Sonrasında bu küçük evler ve daracık sokaklar sempatik gelince burası bir dönüşüm geçirmiş ve evler; butiğe ya da restorana çevrilmiş.

Ve böylelikle Bremen’in de görülmesi gereken yerlerinin de sonuna geldik. Bremen ile ilgili bir genel kültür bilgisi de burası Beck’s biralarının ana vatanı imiş. Sonuç olarak Bremen yaklaşık 4-5 saati hak eden huzurlu bir şehir.

Categories: Almanya

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *